Cumartesi, 13 Nisan 2013 12:47

TÜBİTAK bitkilerden elektrik üretilmesi için çalışmalara başladı. Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bilim insanları evlerin balkonu, terası ya da bahçesinde yetiştirilecek bitkilerden elektrik üreterek
bir evin enerjisini sağlamayı hedefliyor.

Dünyada enerji stokları tek tek tükenirken bilim insanları yeni enerji kaynaklarını keşfetmeye devam ediyor. Hollandalı bilim adamları bitkilerden elektrik üretimi sağlamayı başardı. Hollanda'nın Wageningen Üniversitesi'nde görev yapan bir grup araştırmacı bitkilerden elektrik üretimi yaparak önemli bir çalışmaya imza attı.

KİREMİT YERİNE BİTKİ

TÜBİTAK gözetimindeki Türk bilim adamları projeyi incelemeye başlayarak Türkiye'de uygulamaya koymak için çalışacak. Proje kapsamında çok yakın zamanda artık evlerin terasları ve çatıları kiremit yerine yeşil bitkilerle kaplanarak evin elektrik üretimi karşılanacak.

FOTOSENTEZLE YAPILIYOR

'Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi' adı verilen proje sulak alanları değerlendirerek, alternatif bir enerji kaynağına çeviriyor ve sonrasında elektrik üretiyor. Bitkilerden elektrik üretilmesi fotosentezle atılan yüzde 70'e varan organik kalıntılardan salınan elektronlar sayesinde elektirik sağlanıyor.

ALTERNATİF KAYNAK

Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi şimdilik bir metrekarede 0,4 watt elektrik üretiyor. Ancak amaç 100 metrekaralik bir evin elektrik ihtiyacını sağlamak. Alternatif enerji kaynağı olarak düşünülen sistemde gelecek yıllarda evlerin teraslarına, çatılarına, bahçelerine veya tarlalardaki bitkiler bu teknoloji kullanılarak elektrik üretimini sağlayacak.

SULAK ALANLARDA KULLANILACAK

Bilim adamları bu teknolojinin 2015' den sonra özellikle sulak alanlar ve bataklıklarda yayılacağını belirtiyor. Bu teknoloji pek çok farklı bitkiyle uyumlu, çimler, pirinç tarlalar gibi yerlerde kurulacağını söylüyor. Ayrıca bu üretilen elektrik enerjisi, pilleri şarj etmek veya LED'leri aydınlatmak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Sulak alanlar dünyanın yüzeyinin % 6’sını kaplıyor. Wageningen Üniversitesi’ nde geliştirilen, Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi (Plant-Microbial Fuel Cell) bu sulak alanları değerlendirerek, alternatif bir enerji kaynağına çevirerek elektrik üretiyor. Dahası geliştiriciler, teknolojilerinin  uzak yerlerde yaşayan ve elektriğe ihtiyacı olan evlere kadar ulaşabileceğini düşünüyorlar. Yani böylece bitkilerden elektrik enerjisi elde edilerek, değişik bir enerji kaynağı elde ediliyor.

Doğalgaz biyokütlenin anaerobik ortamda yıkılmasından üretilir. Doğalgazın aksine, bitki-mikrobiyal yakıt pilleri ise bitkilere zarar vermeden elektrik üretiyor. Araştırmacılar bu teknolojinin bitkilerin büyümesini engellemediğini belirtiyor.

Teknolojinin diğer bir avantajı ise, bitkiler tarafından fotosentezde atılan % 70’ e varan organik materyalleri kullanması. Bu doğal olarak gerçekleşen bir proses aslında, bitkilerin köklerinde olan bakterilerin saldığı organik kalıntılardan elektronlar salınıyor. İşte bu elektronları yayan bakterilere yakın bölgelere yerleştirilen elektrotlar, elektronları absorblayıp elektrik üretiyor.

 

bitkilerden elektrik enerjisi elde etmek

Bitki Köklerindeki Mikro Organizmaların Ürettiği Elektronlar

Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi sadece metrekarede 0,4 W elektrik üretse de araştırmacılar bu enerjinin biyokütlenin fermentasyonunda  üretilenden fazla olduğunu söylüyorlar. Gelecekte geliştirilecek bu tarz sistemlerin metrekarede 3,2 W enerji üretebileceğini ve bu elektriğin yılda ortalama 2800 kWh tüketen 100 m2 ‘lik bir eve fazlasıyla yetebileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar bu teknolojinin 2015’ den sonra özellikle sulak alanlar ve bataklıklarda yayılacağını belirtiyor. Bu teknoloji pek çok farklı bitkiyle uyumlu; çimler, pirinç tarlaları vb. Ayrıca  bu üretilen doğru akımın, pilleri şarj etmek veya LED’ leri aydınlatmak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Alternatif enerji sayesinde dünyanın halen elektrik görmemiş yerlerine elektrik döşenerek, dünya çapında bir gelişim söz konusu olabilir.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ku1-_MOzkTE

Kaynak: http://www.gizmag.com/plant-microbial-fuel-cell/25163/

Okunma 3256 kez
Cüneyt Hocam

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.