Salı, 27 Aralık 2016 23:04

Cassini, yeni yörüngesinden ilk fotoğrafları Dünya'ya yolladı Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

NASA uzay aracı Cassini, 20 yıllık Satürn misyonunun son safhasını başlangıcını temsil eden yolculuğundan ilk görüntüleri gönderdi.

Amerikan Uzay Ajansı NASA'nın Satürn araştırma uydusu Cassini 20 yıllık misyonunun son safhasında, gezegenin ekvator halkasına teğet bir yörünge izleyen yeni rotasından ilk fotoğraflarını Dünya'ya yolladı.

NASA'dan yapılan açıklamada uydunun, Satürn'ün kuzey yarım küresinin yüksek kesimlerinden çektiği ilk atmosfer fotoğraflarını gönderdiği, fotoğraflar arasında gezegenin meşhur ekvator halkasının ve kuzey kutbundaki altıgen şekilli hava akımının yakın görüntülerinin de olduğu belirtildi.

NASA'nın yayınladığı fotoğraflarda, kuzey kutbu ve ekvator halkasının dört farklı filtreyle kaydedilmiş görüntüleri yer aldı. Her biri farklı ışık dalga boylarına duyarlı olan filtreler kullanılarak çekilen fotoğraflar, sis ve bulut kümelerini değişik irtifalardan görüntüledi.

Güneş'e en yakın 6. gezegen olan Satürn'e ilk kez 1997'de fırlatılan Cassini, 7 yılda tamamladığı yolculuğunun ardından gezegeni ve uydularını görüntülüyor. Bugüne kadar gündönümü yönündeki rotalarda gezegeni defalarca kat eden uydu, çok sayıda keşif gerçekleştirdi.

Uydu, 30 Kasım'da başladığı Satürn misyonunun son safhasında, ekvator halkasına batıdan teğet geçen kuzeydoğu- güneybatı yönlü yörünge üzerinde her biri bir hafta sürecek 20 tur gerçekleştirecek. 26 Nisan'a kadar devam edecek teğet geçişlerin ardından, "Büyük Final" olarak adlandırılan nihai safhada, uydunun gezegen yüzeyi ile ekvator halkasının en içteki kısmı arasındaki 2 bin 400 kilometrelik boşluğa 22 dalış yapacak.

15 Eylül 2017'de son dalışını gerçekleştirecek olan uzay aracı, Satürn atmosferinde kaybolana kadar, gezegenle ilgili son verilerini göndererek 20 yılık misyonunu noktalayacak.

NASA'nın Colorado'daki Uzay Bilimi Enstitüsünde Cassini'nin görüntüleme sitemlerinden sorumlu araştırmacı Carolyn Porco, yeni safhanın Satürn'ün tarihi keşfini gerçekleştiren misyonda sonun başlangıcı olduğunu dile getirirken, "Bu görüntüler ve yeni gelecek olanlar, güneş sisteminin en muazzam gezegeninde atıldığımız bu cesur ve gözü pek maceraya sonsuza dek tanıklık edecek." dedi. AA

Okunma 282 kez
Cüneyt Hocam

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.