Pazar, 14 Şubat 2016 23:40

Gençlerin Nefis Terbiyesi Nasıl olmalı?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Gönderen: ******** 

Selamün aleyküm hocam size ders dışında ama birsey sorsam.hocam sizin bilginize güveniyorum. Insanin nefsinin arzularindan kurtulmasi gerekir.ve nefsimizin arzularindan kurtulmak icinde az uyuyup az yemek az konusmak gerekir.biz suan genciz ve yeteri kadar uyumaya yeteri kadar yemeye ihtiyacimiz var.nefis terbiyesi icin gerekli olanlar bizim icin gecerlimidir .kusura bakmayin rahatsiz ettim

Cevap:

Aleykümselam.... Bu konuda ehil değilim ama öğrenebildiğim kadarıyla şunu anladım:

Nefsin "kötü arzularından" kurtulmak daha doğru bir ifade. Helal dairede nefsin isteklerini yapabilirsin. Bunları kısıtlamayı Peygamberimiz uygun bulmamış. Çünkü nimetlerden Allah adına tad alan nefis gerçek manada şükredebilir.

Nefsi terbiye etmek az uyuyarak , az konuşarak olmaz. Önce itikadı düzeltmek yani iman konusundaki bilgilerimizi en doğru hale getirmek gerekir. Bu konudaki en güvenilir kaynak Risale-i Nur dur. İyi bir itikat kitabıdır.

Sonra farzları yerine getirmek gerekir. Bunun için yeterli miktarda ilmihal bilgisi olmalıdır (İlmihaldeki herşeyi bilmene gerek yok!) En güvenilir ilmihal Diyanetin  ilmihalidir. Bütün güncel meseleleri burada bulabilirsin. Aklına takılan ilmihal sorularını Alo Fetva 190 hattına sorabilirsin. ya da web üzerinden http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/ilmihal/17065 indirebilirsin. 

Sünnetleri yerine getirmek önemlidir. Çünkü Allah'a giden yol Resulullah'ın kapısından geçer. Yani ailen ve arkadaşlarınla iyi geçinmen, yardımsever olman, derslerine çalışman, helal ve haramlara dikkat etmen, doğru bilgiye ulaşmak için araştırma yapman sünnettir. Bunları yaşamına yerleştirmen, şimdilik senin için nefis terbiyesidir. Allah'a emanet ol. 14.02.2016

 (10. Sınıfta okuyan bir kız öğrenciye yazılmıştır)

 

Okunma 1184 kez Son Düzenlenme Salı, 27 Şubat 2018 14:37
Cüneyt Hocam

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.