Cüneyt Notçuoğlu

Cüneyt Notçuoğlu

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu yıl, 9.Sınıflar değişen bu yeni konuları işleyecekler.Ancak 10-12.sınıflar bu yıl da önceki yıllardaki konuları görecekler.2018-2019 yılında ise bu sınıflarda da yeni konular işlenecek.

Aşağıda yeni müfredatta yer alan fizik konularını paylaşmaya çalıştık.Özellikle 9.sınıf konularını bu yıl yeni konular işleneceği için oldukça ayrıntılı yazmaya çalıştık.

 

##21# yazıp arama tuşuna basarak deneme yapabilirsiniz.

Selamlar 

Cüneyt Notçuoğlu

13.09.2017

Merhaba,

Bu api tek tıkla kendisine mesaj iletilmesini isteyenler için kolaylık sağlıyor. 

Resim yada yazıya vereceğiniz link

https://api.whatsapp.com/send?phone=905511307090&text=Merhaba, ürününüzle ilgileniyorum.

olursa ilgili telefonu uygulamada açıp text=(mesajınızı yazıyorsunuz) atıyor. Bilgisayar ya da telefon farketmez. Doğrudan mesaj atar. 

Selamlar

Ankara 28.08.2017

Cüneyt Notçuoğlu

Merhaba,

Bu silinemeyen dosyalar herkesin belası... 

İlk olarak yapmanız gereken chmod değerlerini 777 yapmak... Tekrar silin. Sayfa yenilendiğinde (Bu yenilemeyi Cpanelden yapıyorsunuz dosya geri geliyorsa, bu defa dosya adını değiştirmeyi deneyin. Örneğin Opencart cache klasörü silinmezse anasayfada "opencart failed to open stream: Permission denied in" hatası veriyor. Zaten cache içeriği önemli değil ama arada sırada temizlenmeyince bu hata oluşuyor. Ben FTP den dosya adını değiştirdim. Sonra yeni bir cache klasörü oluşturdum. Sonra bu klasörün chmod değerini 777 yaptım. Diğer adını değiştirdiğim dosya devre dışı kaldı. Pratik çözüm:-) Cpanelden cache içeriğini düzenli temizlemek için cron işi oluşturulmalı. Bu nasıl yapılır müsait bir zamanda yazayım.

Ek: Sunucu size aitse putty.exe kullanarak sunucuya root hesabından bağlanıp, dosyaları kendi bilgisayarınızdaymış gibi silebilirsiniz...Kullanımı için müsait olunca  ekleme yaparım.

Şimdilik selamlar sevgiler.

Cüneyt Notçuoğlu

27.08.2017 

Windows 10'un Açılış ve Kapanış Hızı Nasıl Artırılır?

-Windows önyükleme nedir nasıl hızlandırılır?

Windows 10’da yer alan Hızlı Başlatma özelliği, Windows’un yeniden başlatma süresini kısaltmak için faydalı olmaktadır. Hazırda bekleme seçeneğiyle benzer şekilde çalışan bu özelliği aktif ettiğinizde, bilgisayarınızda açık programları ve tüm durumlar kaydedilerek başlatma esnasında daha fazla hız kazandırılmaktadır. Bu özelliği aktif etmek için; Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Güçdüğmelerinin yapacaklarını seçin > Kapatma ayarları adımlarını izleyebilirsiniz. Burada yer alan Hızlı Başlatmayı aç seçeneğini aktif edemiyorsanız, aynı sayfanın en üst bölümüne çıkın ve Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirin bağlantısına tıklayın.

-Optimize RAM kullanımı için ayarlar:

RAM, bilgisayar hızı için büyük bir rol oynamaktadır. Windows’un görsel kalitesini düşürerek RAM kullanımını optimize edebilirsiniz. Windows tuşu + X kısayoluyla açılan menüden Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Performans > Görsel Efektler adımlarını izleyin ve bunun ardından En iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın. Bu sayede Windows’taki görsel efektleri kullanmak yerine daha fazla performans alabileceksiniz.

Aynı pencereyi kapatmadan, Gelişmiş sekmesine gidin ve Sanal Bellek bölümündeki Değiştirbutonuna tıklayın. Açılan pencerede “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın ve alt taraftaki Özel boyut seçeneğine tıklayarak başlangıç boyutunu ve en büyük boyutu 1913 MB olarak ayarlayın. Yaptığınız değişiklikleri kaydettikten sonra programlar artık daha hızlı açılacaktır.

 

-Dosyalar daha hızlı nasıl taranır?

Windows’un Dosya Gezgini ortalama bir kullanıcı için gayet yeterli işlevler sunuyor. Ancak, çok fazla klasör ve dosya içerisinde çalışırken bu dosya ve klasörleri daha hızlı taramak gerekebiliyor. Bunun için özel bir dosya gezgini uygulaması tercih edebilirsiniz. Aşağıda indirme bağlantısını verdiğimiz Clover uygulamasını bu alanda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İnternet tarayıcılarındaki sekme özelliğini dosya gezginine getiren Clover sayesinde klasörleri tek bir pencere içerisinde görüntülemeniz mümkün.

Fizikçiler, yaptıkları deneyde yeni bir madde türü üretti ancak bu, bildiğiniz hiçbir maddeye benzemiyor. ‘Zaman kristali’ adı verilen madde, mekana sığmıyor, dördüncü boyut olan zamana da taşıyor.

Bilgisayar dosyalarını sıkıştırma işlemi ile boyutlarını düşürerek saklamak hem yerden tasarruf sağlamar hem de paylaşırken daha kolay paylaşırız. Sıkıştırma programlarının en meşhurları WinZip ve WinRAR’dır.

Farklı sıkıştırma ve açma (extract) programı arayanlar için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 5 tane sıkıştırma programını sıraladık;

 

 

1. 7 ZIP

Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Desteklediği sıkıştırma formatları;

Arşivleme ve çıkarma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
Sadece çıkarma: ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS,ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR ve Z

Zip sıkıştırma yöntemine göre %30-40 daha iyi sıkıştırma yaptığını sitesinde belirtmiş. 7Zip

Dosyaları şifreleme özelliği, Sağ tuşa otomatik seçenek olarak eklenme, Türkçe dil desteği…

2. PeaZip

PeaZip ücretsiz sıkıştırma programı.

Desteklediği arşivleme formatları;

Sıkıştırma; 7Z, ARC, BZ2, GZ, *PAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX, WIM, XZ, ZIP dosyaları
Açma fotmatları; 180 tane format desteği: ACE, ARJ, CAB, DMG, ISO, LHA, RAR, UDF, ZIPX formatları ve daha fazlası…

3. Bitser

Bitser sıkıştırma programının desteklediği formatlar;

ZIP, ZIPX, 7Z, RAR, ISO, MSI, VHD, GZIP, BZIP2,TAR, RAR5, DMG, LZMA, LZMA2, NTFS, FAT, MBR, SquashFS, CramFS, CAB, CPIO, DEB, LZH, NSIS, RPM, UDF, WIM, XAR, XZ, Z.

4. ExtractNow

ExtractNow, hızlıca ve kolayca birden fazla arşiv çıkarmanızı sağlayan basit bir yardımcı programdır. Ana amacı kullanıcının birden fazla arşivi kolayca çıkartmasına izin vermektir.

ExtractNow birden fazla dosyayı extract etme özelliği büyük kolaylık sağlar.

5. Ultimate Extractor and Recover

Sıkıştır, sıkıştır kullan…

Stres toplarından sonra şimdilerde her köşede satılan ve herkesin elinde çevirip durduğu yeni bir stres oyuncağı var. Son dönemde huzurlu hissetmeye çalışmak için umut bağladığımız ilginç icatlardan sonuncusu stres çarkları oldu. Bazı kişilerin çok fayda sağladığını iddia ettiği bu stres çarklarının mucidi olan kadının ise oldukça ilginç bir öyküsü var.

Eğer kasko yaptıracakasanız önceliğiniz manevi  tazminat miktarları olmalı. Çünkü Bütün şirketler maddi tazminatları karşılıyorlar ama manevi tazminatlarda çok  problem çıkarıyorlar. Diyelim ki ölümlü kaza yaptınız. Maddi hasarlar karşılandı. Eğer sizde 1/4 suç bile olsa işgüzar bir avukat ya da tazminat takipçisi hemen dava açtırıyor. Ne koparabilirsem kardır diyor. Suçlu olmasanız bile tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ölen kişi düşük maaşlı (asgari ücretli ise) ise 100.000 TL ye kadar kurtarabilirsiniz.  Değilse yaklaşık olarak ölmeseydi ne kadar para kazanırdı üzerinden hesap yapılıyor. Miktarı siz düşünün!

Bu nedenle dikkat etmeniz gereken;

*Maddi hasarlarda orjinal parça,

*Pert durumunda araç piyasa rayiç bedeli sözleşmede olmalı. Çoğu firma kasko değeri üzerinden poliçe yapıyor ama rayiç bedelleri bunun çok üzerinde...

*Manevi tazminat en az kişi başına 300.000 TL olmalı. Ya da asgari ücretin 250 katı olmalı..

Kazassız günler dilerim.

Cüneyt Notçuoğlu

 

 

Wetransfer servisi dosya paylaşımında yaşanan limit kısıtlamalarına son veriyor. 2 GBbüyüklüğüne kadar dosya yüklemenizi sağlayan servis, minimalist arayüzüyle kullanıcıları kendisine bağlamayı biliyor. 

Türkçe dil desteği olan WeTransfer servisini kullanmak için ne para ödüyorsunuz, ne de karmakarışık reklamlı ekranlar arasından üye olmaya çalışıyorsunuz. Tek yapmanız gereken video, resim, doküman her ne paylaşmak isterseniz onları seçerek paylaşacağınız kişilerin e-posta adreslerini sisteme girmek. Servis 14 gün boyunca paylaştığınız dosyaları barındırarak daha sonra siliyor. Kısacası sistemin amacı uzun süreli olarak dosyalarınızı saklamak değil, başkalarıyla paylaşmak.

Sayfa 1 / 87

Bu sitenin bütün içeriği Cüneyt Notçuoğlu'na aittir. Kaynak göstererek kullanımı serbesttir...

© Cüneyt Notçuoğlu 2011

Free Joomla Templates designed by Web Hosting Top