Cumartesi, 27 Ağustos 2016 13:36

Allah'ın zatı demek şekli sureti midir?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Gönderen: F**** G***** <g*****@outlook.com>
Gönderildi: 22 Ağustos 2016 Pazartesi 04:54
Kime: cüneyt Notçuoglu
Konu: Allahın Zatı

Cüneyt hocam Allah'ın zatı demek şekli sureti olduğunu mu gösteriyor ve Allah zatımı bilemezsiniz demiş bu bir şekli varmış anlamına mı geliyor?

Değerli kardeşim;

Ferhat G**** denildiğinde benim aklımda canlanan merak ve ilim ... Ferhat kimdir? Kolu bacağı yüzü değildir. Ferhat'ın zatını, ancak senin sanatını, inceliğini, yardımseverliğini, vs  inceleyenler , seninle uzun zaman geçiren alışveriş ya da yolculuk ya  da komşuluk ya da arkadaşlık ya da  ......  Burada susmak gerek. Çünkü saymakla bitmez. Aslında senin zatını gerçek anlamda kimse anlayamaz. Sadece  senin sahip olduğun özellikleri yani sıfatlarını ve bu sıfatlardan görünen isimlerinden "Sadece ön bilgileri" olabilir. Örneğin "hayat" sahibi olmak senin sıfatın ,vasfın; bu sıfattan ortaya çıkan "isimler" ile ortaya çıkardığın "sanat" senin eserindir. İsimlerin (Esmanın) birleşmesi ile "eser" ortaya çıkar. Bir koltuk yapabilmek için Hayy,Kayyum,Musavvir,Hakim(Hikmetli iş yapan),Hakim (Her şeyi kuşatan), Kadir vs isimlerin tecelli etmesi gerekir. Ben, senin zatını tanıyamam ama yapmış olduğun koltuğa bakarak senin hakkında fikir yürütebilirim. 

Biz de Allah'ın zatını asla bilemeyiz. Sadece evrende yapılan eserleri inceleyerek fikir yürütebiliriz. 

Bu konuda Resulullah (SAV) Mi'rac da "Sübhaneke ma arafnake hakka ma'rifetike ya Ma'ruf " Yani "Ey en güzel bilinmeye lâyık olan Allah'ım seni hakkıyla bilemedim." demiştir. Yani zatını kimse tam anlamıyla bilemez. Herkes kendi anlayışına , bilgisine, çabasına göre kavramaya çalışır.

Selam ve dua ile...

Cüneyt Notçuoğlu 

Sivas 2016

Okunma 459 kez